Mikuszowice Krakowskie to część Bielska, której warto poświęcić więcej uwagi. Dlaczego? Bo może się ona pochwalić ciekawą historią oraz cennym zabytkiem architektury.
Mikuszowice – dzieje wsi
Wieś Mikuszowice powstała w początkach XIV wieku, a jej nazwa pochodzi od pierwszego sołtysa Mikołusza. Od XIV wieku wieś podzielona jest na dwie części: Mikuszowice Śląskie i Mikuszowice Krakowskie. Ma to związek w faktem, iż w tym czasie rzeka Biała stała się granicą pomiędzy Księstwem Cieszyńskim i Księstwem Oświęcimskim. W połowie XVII wieku Biała stała się granicą państwa, a śląska część wsi stała się częścią Austrii. Przez to podział wsi jeszcze mocniej się utrwalił.
Kościół św. Barbary
Turyści zwiedzający Mikuszowice koncentrują się na części krakowskiej. To właśnie tu znajduje się drewniany kościół św. Barbary, wzniesiony pod koniec XVII wieku. Wzniesiony w konstrukcji zrębowo-słupowej, może się pochwalić pięknym wyposażeniem. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu gotycka figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem z lat 20.tych XV wieku, umieszczona w lewym ołtarzu bocznym. Jest ona zaliczana do grupy śląskich Madonn Pięknych i ma bardzo dużą wartość artystyczną. Wrażenie robi też barokowa polichromia z pierwszej połowy XVIII wieku. Przedstawia ona najważniejsze sceny z życia św. Barbary oraz takie sceny, jak św. Jerzy zabijający smoka czy św. Mikołaj. Warto też zwrócić uwagę na prawy ołtarz boczny, w którym znajduje się obraz św. Barbary Uśmiechniętej.
A co z ołtarzem głównym? To gotycki „tryptyk mikuszowicki”, pochodzący z lat 70. XV wieku. Powstał on najprawdopodobniej w Krakowie, a wiele osób wskazuje na jego podobieństwo do ołtarza Świętej Trójcy, znajdującego się w katedrze wawelskiej. Warto tu zaznaczyć, że od lat30. XX wieku w kościele w Mikuszowicach Krakowskich można oglądać kopię tryptyku, natomiast oryginalny zabytek znajduje się w Krakowie, w Muzeum Narodowym.
Kościół w Mikuszowicach Krakowskich jest cennym zabytkiem drewnianej architektury, któremu w czasie wycieczki po Bielsku warto się uważniej przyjrzeć. Jego wnętrze robi wrażenie, a czas spędzony wśród zgormadzonych tu zabytków dla nikogo nie będzie czasem straconym.